دسته‌بندی نشده

تم های مذهبی روز جهان اسلام

تم های مذهبی روز جهان اسلام

تم های مذهبی روز جهان اسلام بسیار متنوع و خلاقانه هستند؛ زیرا در طول تاریخ اسلام مراسمات و جشن های بسیاری به دلایل مختلف برگزار می شده است. در حال حاضر نیز مسلمانان سراسر جهان در ایام مناسبتی این مراسم ها جشن های زیبایی را برگزار می کنند.

برای برپایی این جشن های مذهبی نیز همانند سایر جشن ها نیاز به تزئین و آراسته کردن محل برگزاری مراسم است. از این رو بسته به موضوع جشن یا مراسمی که برگزار می شود باید تم مربوط به همان موضوع طراحی گردد. برای اینکه بتواند با خلاقیت بیشتری تم های مذهبی روز جهان اسلام را طراحی کنید باید اطلاعات کافی و مفید در مورد موضوع این مناسبت ها و نحوه برگزاری آن ها داشته باشید.

معرفی تم های مذهبی روز جهان اسلام

از جمله ایام مذهبی که می توان برای بزرگ داشت آن ها تم های زیبا و چشم نواز طرحی کرد می توان به مراسم ماه رجب، ماه شعبان، ماه رمضان، ماه محرم و … اشاره کرد. این  ماه ها دارای اعیاد و شهادت های متعدد است که در بین مسلمانان و شیعیان  از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بسیاری از این مراسمات بصورت همگانی و در گسترده وسیعی برگزار می شود؛ زیرا در اعیاد چون عید غدیر، قربان و عید فطر نمازهایی باید خوانده شود. از این رو جمعیت فراوانی برای برپایی نماز این اعیاد در مساجد و محل های تعیین شده گرد هم می آیند.

استفاده از تم های مذهبی روز جهان اسلام در مساجد و مکان های مذهبی باعث بهتر و پر نشاط تر برگزار شدن جشن ها می گردد. در ادامه به معرفی برخی از این تم های مذهبی می پردازیم.

۱.تم روز ولادت امیرالمومنین

روز ۱۳ ماه رجب مصادف با تولد حضرت امیرالمومنین (ع ) است در این روز افراد در منازل و مکان های مذهبی مجالس شادی و سرور برگزار می کنند. بسیاری از افراد برای اینکه فضای جشن حال و هوای بهتری داشته باشد اقدام به طراحی تم های مذهبی در محل جشن می کنند.

تم مناسب این جشن می توان حاوی ماکتی از خانه کعبه باشد که نوری از داخل آن به شکل درخشنده ای نمایان باشد. همچنین می توان فضا را با بادکنک های رنگارنگ و گل های زیبا تزئین کرد.

همچنین این روز به اسم روز پدر و همسر نیز نام گذاری شده است. معمولا خانم ها یا فرزندان جشن مختصری را به همین مناسبت برای همسر یا پدر خود تدارک می بینند. این نوع جشن ها نیز همانند جشن تولد ها می تواند به شور و هیجان خاصی همراه باشد و فرد مورد نظر را غافلگیر کند.  برای برگزاری جشن روز پدر و همسر می توانید از بادکنک آرایی و یا طراحی تم بوسیله شمع آرایی استفاده کنید.

۲.تم روز ولادت حضرت فاطمه (س)

روز ۲۰ جمادی الثانی نیز مصادف با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد؛ این روز نیز در تقویم ما ایرانیان به نام روز زن یا روز مادر نام گذاری شده است. در این ایام به پاس داشت زحمات مادران و همسران نیز فرزندان و آقایان جشن های کوچکی را برگزار کرده و هدایایی را تقدیم مادران و همسران خود می کنند.

برای پر نشاط تر برگزار شدن این جشن نیز باید تم مخصوص این روز را طراحی کنید و می توان با وسایل مخصوصی مثل لوازم تزئین چشن تولد محل برگزاری جشن را تزئین کرد. چاپ کردن شعرهایی کوتاه و جذاب در مورد مادر بر روی وسایل پذیرایی می تواند یک ایده جذاب برای برگزاری این جشن باشد.

۳.تم مذهبی عید نیمه شعبان

عید نیمه شعبان مصادف با ولادت حضرت امام زمان(عج) است که یکی از بزرگترین اعیاد مسلمان و شیعیان در سراسر جهان می باشد. در این عید افراد در منازل و مکان های مذهبی مثل مساجد و تکایا جشن هایی را برگزار می کنند.

برای تزئین محل های برگزاری این جشن باید از تم های مذهبی مربوط به این عید استفاده کرد. همچنین می توان فضا را به وسیله انواع بادکنک و شمع تزئین نمود.

نصب کردن لامپ ها و ریسه های نورانی رنگارنگ و پرچم هایی که روی آن ها اسم امام زمان چاپ شده بر سر در محل برگزاری جشن می تواند فضای و حال و هوایی جشن را بسیار زیبا و چشم نواز جلوه دهد.

می توان بر روی ظروف پذیرایی نیز اسم و القاب امام (ع) و یا حدیثی از ایشان را چاپ نمود؛ همچنین اشعار و پیام های کوتاه و تاثیر گذار دراین زمینه نیز بسیار جذاب می باشد.

نکات مهم برای طراحی تم مذهبی روز جهان اسلام

اعیاد و عزداری های مذهبی بسیاری در طول سال در حال برگزاری می باشد و بسیاری از آن ها در فضاهای پر جمعیت برگزار می شود. بنابراین تمی که برای این مراسم ها باید طراحی شود باید حامل پیامی برای مهمانان داشته باشد.

  1. قبل از تزئین فضای جشن همه جا را تمیز و پاکیزه کنید.
  2. برای تزئین محل بهتر است از شمع استفاده نشود زیرا محیط شلوغ است وامکان بروز خطر آتش سوزی وجود دارد.
  3. هنگام نصب ریسه های چراغانی از عدم قطعی و اتصالی برق مطمئن شوید.
  4. بر روی ظروف پذیرایی پیام یا نامی که چاپ می کنید از اسماء متبرکه نباشد.
  5. احترام به مهمانان را فراموش نکنید چه بزرگسال و یا خردسال فرقی نمی کند.
  6. تم انتخابی باید با موضوع مراسم همخوانی داشته باشد.
  7. در طراحی تم و تزئین مکان جشن باید از رنگ های مناسب استفاده شود.
  8. برای برگزاری اعیاد می توانید محل برگزاری را با انواع بادکنک های متنوع تزئین کرد.

تم های مذهبی روز جهان اسلام برای ماه رمضان

ایامی چون ماه رمضان با افطار و سحر همراه است و افراد معمولا برای افطار مهمانی هایی را برگزار می کنند . تم های جذاب و زیبایی را می توان بر روی ظروف پذیرایی از مهمانان و همچنین برای تزئین خوراکی های مخصوص ماه رمضان در هنگام افطار طراحی کرد. طراحی تندیس ها مربوط به این ماه و استفاده از آن ها در مراسماتی چون شب قدر نیز ایده ای جالب می باشد. از این تندیس ها برای یادگاری می توانید به مهمانان هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *