دسته‌بندی نشده

نکات اساسی برای یک میزبانی عالی

نکات اساسی برای یک میزبانی عالی در برگزاری هر مهمانی و جشن ها می تواند به شما کمک کند که نحو احسن مهمانان را راضی و خوشحال کنید و خودتان نیز حس خوبی از مهمانی داشته باشید. از جمله نکات مهمی که باید در هر مهمانی مورد توجه قرار داد این است که در حضور مهمان از مسائل و مشکلات زندگی و کمبودها و وضعیت اقتصادی گله نکنید، در زمان مهمانی با افراد خانواده با حالت عصبانیت رفتار نکنید و به مهمان احترام بگذارید و از حضور او ابراز خرسندی کنید.

علاوه بر رعایت این نکات کلی باید برای میزبان عالی بودن، نکات و جزئیات دیگری را که در ادامه مقاله بیان می کنیم، مورد توجه قرار داد.

معنی و مهفوم مهمان نوازی چیست؟

از لحاظ لغوی مهمان نوازی مترداف واژه های ابراز لطف عملی، تفقد و پذیرایی از مهمان است. همچنین در فرهنگ فارسی به کارهایی که میزبان به منظور رفاه حال و آسایش مهمان در منزل خود انجام می دهد، مهمان نوازی گفته می شود.

نکات اساسی برای یک میزبانی عالی

میزبان خوب باید بداند که با مهمان خود چگونه برخوردی داشته باشد و قبل از آمدن مهمان باید مکان مناسبی برای نشستن، استراحت و خواب برای او را آماده کند. در اینجا می خواهیم یک سری نکات کاربردی برای یک میزبان عالی بودن و ایجاد حس صمیمیت بین مهمان و میزبان  را بیان کنیم.

۱.گشاده رویی و خوشحالی را در مواجه با مهمان فراموش نکنید

برای نشان دادن خرسندی خود از حضور مهمانان بهترین کار این است که هنگام ورودشان با رویی خندان به تمام مهمانان خوش آمد گویی شود. چنانچه مهمانان در صورت شما نشانه ای از ناراحتی و اخم ببینید ممکن است معذب شده و خود را مهمان ناخوانده بداند.

۲.آرامش خود را نشان دهید تا مهمان حس غریبگی نداشته باشد

در هنگام حور مهمان راحت باشید و آرامش داشته باشید تا مهمان نیز احساس خوشایندی داشته باشد.

۳.هم صحبت خوبی برای مهمان باشید

سر صحبت را با مهمان باز کنید و در هنگام حرف زدن مهمان با او ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار نشان می دهد که مهمانان برای شما اهمیت دارد. در مورد موضوعات خوب و مورد علاقه مهمان صحبت کنید و از پیش کشیدن موضوعات ناراحت کننده پرهیز کنید.

۴.همراه مهمان غذا بخورید

یکی از قواعد مهم مهمانداری، غذا خوردن به همراه مهمانان است تا به مهمان این اطمینان داده شود که از حضور او خوشحال هستیم. در هنگام غذا خوردن باید تا موقعی که مهمانان مشغول خوردن غذا هستند، میزبان نیز سرسفر حضور داشته باشد و به همراه مهمانان غذا خوردن را به پایان برساند.

۵.به اندازه غذا تهیه کنید

یکی از نکات اساسی برای یک میزبانی عالی این است که در هنگام برگزاری مهمانانی باید غذای آماده شده به اندازه تعداد مهمانان باشد. زیرا اگر غذا کم باشد نوعی بی احترامی به مهمانان تلقی می شود و چنانچه غذا بیش از اندازه تهیه شود نوعی خودنمایی خواهد بود.

۶.اجتناب از رفتارهای ناخوشایند

در در زمان پذیرایی و غذا خوردن نباید به مهمانان نگاه کرد و حرکت او را زیر نظر گرفت. زیرا این کار سبب معذب شدن و ناراحتی مهمان خواهد شد. همچنین در گوشی صحبت کردن با اعضای دیگر خانواده، جلو مهمانان رفتار زشتی است که شایسته یک میزبان نیست.

۷.به همه مهمان ها سر بزنید

در حین برگزاری مهمانی بهتر است بصورت جداگانه به افراد حاضر سربزنید و از آن ها احوال پرسی کنید. زیرا این کار احترام شما را پیش مهمانان بالابرده و مهمان می فهمد که شما نسبت به او احترام ویژه دارید.

 ۸.بیشتر وقتتان را با مهمان بگذرانید

باید تمام کارهای مهمانانی از جمله آماده کردن وسایل پذیرایی و سایر تدارکات را قبل از آمدن مهمانان انجام دهید. در این صورت می توانید بیشتر وقت خود را بدون استرس و نگرانی در حضور مهمانان سپری کنید. همچنین مهمان نیز احساس راحتی و آرامش خواهد داشت.

 از نکات اساسی برای یک میزبانی عالی در برگزاری جشن رعایت اصل سادگی است تا نه مهمان معذب شود و نه اینکه شما به عنوان میزبان به زحمت بیفتید.

۹.موضوعاتی برای گفتگو در نظر بگیرید

این اصل برای زمانی است که شما برای اولین بار کسانی را به عنوان مهمانان، دعوت می کنید. در این حالت چون از قبل آشنایی زیادی با افراد نداشته اید ممکن است نیاز باشد تا موضوع مناسبی را برای باز کردن گفتگو درنظر بگیرید.

سعی کنید موضوعی را که برای آشنایی و برقراری ارتباط با مهمان انتخاب می کنید از موضوعات حساسی چون سیاست نباشد. معمولا موضوعات سیاسی خوشایند بسیاری از افراد نیست و پس بهتر است موضوعات جالب تر دیگری  را مدنظر قرار دهید.

۱۰.با مهمان تعارف نداشته باشید

اجتناب از تعارف کردن زیاد یکی از نکات اساسی برای یک میزبانی عالی است؛ که در هر شرایط می تواند یک موضوع منفی در ارتباطات اجتماعی باشد. برای مثال اگر شخصی را به مهمانی دعوت می کنید و می خواهید مهمانی بدون حضور کودکان برگزار شود، باید بدون تعارف به مهمان بگویید که فرزندان خود را همراه نیاورند. یا اینکه تعارف بیش از حد هنگام غذا خوردن باعث معذب شدن مهمان می شود که باید از این کار نیز پرهیز کنید.

1 نظر در “نکات اساسی برای یک میزبانی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *