دسته‌بندی نشده

گاز هلیوم چیست و چه کاربردهایی در زندگی روز مره ما دارد؟

گاز هلیوم

گاز هلیوم از جمله عناصر شیمیایی غیر سمی است که بدون رنگ و بو و مزه خاصی می باشد. این عنصر به دلیل اینکه نسبت به عناصر دیگر دمای ذوب و جوش پایین تری دارد، در دمای اتاق به شکل گاز است. این گاز توسط ژول ژانس ستاره شناس فرانسوی کشف شد و به معنی آفریننده خورشید است. امروزه گاز هلیوم کاربرد های مهم و مختلفی در زندگی روزمره ما انسان ها دارد؛ که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

شناخت گاز هلیوم

از جمله فراوان ترین عناصر به شمار می رود زیرا ۲۴ درصد از جرم جهان را تشکیل می دهد و بعد از هیدروژن سبک ترین عنصر شناخته شده می باشد. هلیوم دارای نقطه ذوبو جوش پایین تری نسبت به سایر عناصر است بطوریکه نقطه ذوب و جوش این گاز در دمای صفر مطلق انجام می گیرد. گاز هلیوم از عناصر خانواده گازهای نجیب است و گازهایی چون نئون، آرگون، کریپتون، زنون و رادون پنج عضو دیگر این خانواده هستند. خاصیت گاز هلیوم بی خطر بودن و کاربردهای مختلف آن است که در زندگی امروز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

گاز هلیوم چه کاربردهایی در زندگی روزمره دارد؟

به دلیل استفاده متداول گاز هلیوم و کاربردهای مختلف آن، این گاز روی سطح زمین کمیاب شده است. از جمله کاربردهای هلیوم می توان به سرماشناسی، جوشکاری، برشکاری، کشت بلور برای تولید قرص های سیلیسیم، استفاده از آن برای ایجاد فشار به جای گاز تخلیه کننده، استاده از آن در بالون ها و کشتی های هوایی به عنوان گاز بالا برنده و پر کردن برخی بادکنک های مقاوم و تزیینات جشن ها و مراسم ها اشاره کرد.

۱.استفاده از گاز هلیم در سرما شناسی:

یکی از موارد مصرف گاز هلیوم کاربرد آن برای خنک سازی آهن رباهای ابر رسانه ها می باشد. در دستگاه های MRI برای به تعادل رساندن دمای آهن رباهای آن از گاز هلیوم استفاده می شود.

۲.استفاده از گاز هلیم برای غواصان

از مخلوط گاز اکسیژن و هلیوم برای شنای غواصان درعمق های بالا استفاده می شود. چنانچه عمق شنا بیشتر از ۱۵۰ متر شود گاز هیدروژن را نیز اضافه می کنند. گاز هلیوم از آن جهت که نمی تواند براحتی وارد بافت عصبی شود و تنفس راحت در عمق های بالا را فراهم می کند، می تواند برای غواصان بسیار حائزه اهمیت باشد.

۳.استفاده از گاز هلیوم در بادکنک آرایی جشن ها

این گاز از جمله بی خطر ترین عناصر شیمیایی است که خنثی بوده و با سایر عناصر واکنشی نمی دهد. البته ترکیب آن با اکسیژن باعث ایجاد آتش می شود؛ به دلیل ایمنی بالای گاز هلیوم از آن به عنوان خنک کننده در موتور موشک، اسکنرهای ام آر آی و شتاب دهنده های ذره ای استفاده می گردد.

ویژگی بی خطر بودن گاز هلیم سبب شده از این گاز برای پر کردن بادکنک های مختلف در جشن ها و بالن های تبلیغاتی به کار برده شود. به دلیل اینکه هلیوم جرم اتمی کمی داشته و سبک است، بادکنک های باد شده با این گاز به راحتی و زیبایی به هوا می روند. استفاده از بادکنک های هلیومی برای بادکنک آرایی مجالس می تواند دکوراسیون بی نظیری را ایجاد کند.

تفاوت گاز هلیوم با گاز هیدروژن چیست؟

گاز هیدروژن مانند هلیوم از ایمنی بالایی برخوردار نیست و بسیار اشتعال زا می باشد بطوری که با یک جرقه کوچک آتش می گیرد. البته این گاز نیز سبک بوده و می تواند سبب شناور ماندن بادکنک در هوا گردد. خوب است بدانیم که میزان شناوری گاز هیدروژن ۷ درصد بیشتر از هلیوم می باشد. از آنجایی که گاز هیدروژن از هلیوم ارزان تر است برخی از افراد سودجو به جای گاز هلیوم از هیدروژن استفاده می کنند. باد کردن بادکنک با گاز هیدروژن خطرناک است زیرا سطح ایمنی پایینی دارد. برای تهیه بادکنک های هلیومی به فروشگاه های معتبر مراجعه کرده و از خالص بودن گاز هلیوم بادکنک ها مطمئن شوید.

علت حرکت بادکنک ها و بالن های هلیومی به سمت بالا چیست؟

همانطور که گفتیم گاز هلیوم نسبت به هوا سبک تر است؛ و همچنین نیروی جاذبه زمین روی گازهای اطراف بالون ها و بادکنک هایی که دارای گازهای سنگین تر از هلیوم است، اثر بیشتری داشته و آن ها به سمت پایین می کشد. در نتیجه بادکنک هایی که با گاز هلیوم پر شده اند به دلیل سبک بودن این گاز و تاثیر کمتر نیروی جاذبه زمین بر گاز هلیوم، راحت تر به سمت بالا می روند.

استنشاق هلیوم چه پیامدهایی دارد؟

با وجود اینکه گفتیم گاز هلیوم بی خطر است ولی باید بدانیم که تنفس بیش از حد این گاز نیز باعث مرگ خواهد شد. گاهی در جشن ها برای تفریح گاز هلیوم استشاق می شود تا صدا تغییر یابد در این حالت باید مراقب بود که گاز بیش از اندازه استنشاق نگردد زیرا می تواند مانع اکسیژن رسانی به بدن گردد. در صورت تنفس بیش از حد گاز هلیوم علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع و در موارد شدید کما و مرگ مغزی  اتفاق می افتد.

سخن پایانی در مورد گاز هلیوم و کاربردهای آن در زندگی  روزمره

در حال حاضر از گاز هلیوم استفاده بسیاری می شود و سبب تاثیرات شگرفی در زندگی روزمره ما شده است. بنابراین باید قدر این گاز بی خطر و کاربردی را بدانیم و برای حفظ منابع این گاز چار اندیشی کرد تا از کمبود احتمالی این گاز در آینده جلوگیری شود. همانطور که بیان شد هلیوم قابل اشتعال نیست ولی در مواردی که بصورت مایع در کپسول بماند و در صورت حرارت زیاد می تواند به دلیل کمبود فضا در اثر فشار بالا سبب انفجار گردد.

تنها گازی که واکنش پذیری کمتری نسبت به هلیوم دارد گاز نئون است. استفاده از گاز هلیوم برای بادکردن بادکنک های جشن تولد به منظور بادکنک آرایی محل برگزاری جشن می تواند ایده ای جذاب باشد و بی خطر باشد. برای مشاهده انواع تم های مناسبتی، تم تولد بزرگسال، تم های تولد پسرانه و دخترانه و خرید لوازم جشن تولد و انواع بادکنک های فویلی و لاتکس به سایت آی کالا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *